1. Nimeta vähemalt viis sotsiaalfoobia all kannatava inimese arvamust, mõtet või hinnangut
1) Kui keegi mind imelikult vaatab, siis ma kohe mõtlen, et nad peavad mind täielikuks idioodiks
2) Ma tunnen, nagu ma oleks alati tähelepanu keskpunktis
3) Juba mõte inimeste sekka minemisest paneb mul sees keerama ja ma üritan seda võimalikult palju edasi lükata
4) Ma tunnen end bussijaamas väga ebamugavalt, sest teised inimesed on teisel pool teed kõik koos ja siis olen mina üksi
5) Ma muutun juba kodust lahkudes närviliseks
2. Kesksed märksõnad abistamisprotsessis:
*Kuulamine
*Huvi tundmine
*Automaatmõtete äratundmine
*Füüsilised sümptomid
*Lõõgastustehnikad
3. Kuidas aitas terapeut patsienti?
Terapeut üritas mõista patsiendi tundeid ja seda, kuidas valu ta elu mõjutab. Ta uurib, mis olukordades valu tekib ja millal patsient seda esimest korda märkab, laseb patsiendil tuua näiteid. Terapeut kasutab palju aktiivse kuulamise tehnikaid ning peegeldamist, teeb kokkuvõtteid ja annab mõista, et tahab patsienti kuulata, mis soodustab seda, et patsient suudab end avada ja terapeut suudab teda paremini aidata.
4. Kuidas muuta ärevushäirega patsiendi mõtteid?
Tuleb lasta patsiendil mõelda, kui tõenäoline on, et mingi kardetav olukord ette tuleb või kui realistlikud on tema hirmud. Patsient võib kirja panna tegurid, mis soodustavad olukorra juhtumist ning leiab neile poolt- ja vastuargumendid. Arutleti selle üle, mida patsient nendes olukordades tunneb ja kuidas ta tegutseks, samuti kuidas ta hoiaks neid olukordi ära..Koduseks ülesandeks sai patsient selle, et paneb kirja, mis tegelikult juhtuks, kui kardetav olukord aset leiab ja kuidas ta sellega toime tuleks.
5. Peegeldavad vastused terapeudi poolt
*Te ei ole kindel?
*Nii et te olete endiselt mures, vaatamata sellele, et analüüsid olid korras ja spetsialistide arust ei olnud midagi viga?
*Nii et need tegelikult tulevad ja lähevad?
2 punkti puhul lisaksin kodutöö analüüsi veel juurde. Muus osas aga on kõik oluline kirja saanud, selgelt ja konkreetselt.
ReplyDelete